11 Kasım 2013

Artık bir marka olarak, Candy Crush!

   İnternet,sosyal medya, kolay erişilebilirlik derken bu yoğun etki, farklı ihtiyaçlar(!) doğurmaya başladı.Teknoloji ürünlerinin hayatımızı olması gerektiğinden fazla etkiliyor oluşundan fazlaca rahatsızlık duyan biri olarak, bu gelişmeyi yorumlamak pek eğlenceli olmayacak :) 

Artık bir çok ihtiyaca yanıt veren 'havalı' işletim sistemlerine sahip akıllı cihazlar, zaruri ihtiyacımız olma yolunda gayretle ilerliyor. Ve bu ilerlemenin sessiz bir bağı, son dönemlerde sıkça duyduğumuz yeni gözde, 
Candy Crush! 

Evet duymayan kalmadı o şeker oyununu. Ama bir hatırlatmayla giriş yapmak istiyorum. Verilen süre doğrultusunda aynı olan şeker üçlüsünü bir araya getirmeye çalışarak puan kazanıyor, seviye atlayarak ilerliyorsunuz. Kolay bir zeka oyunu fakat bağımlılık konusunda çok güçlü.
 
Kimi zaman sohbet etme ümidiyle bir araya geldiğimiz arkadaşımızla aramıza girdi, kimi zaman evde bir şeyler anlatmaya çalıştığımız kardeşimizle... Öyle bir duruma geldi ki, gecenin bir vakti birileri sizi aradı ve 'can isteme' diye adlandırdıkları işlemi her halükarda gerçekleştirebilme ümidiyle size en sevimli ses tonlarıyla seslendiler.

   Öyle bir duruma geldi ki, gözlerini kapattıklarında gruplandırıp patlattıkları şekerleri görür oldular.
Oyunun müdavimleri, bir araya geldiklerinde kaçıncı seviyede olduklarını, ilerlediklerinde kendilerini bekleyen sürprizlerin neler olabileceğini tartışmaya başladılar.

   Çok sevildi, oynandı, yayıldıkça yayıldı ve büyüdü. Ciddi anlamda büyüdü ve Candy Crush artık büyük bir marka oluyor! 
Şahsımca çok yerinde bir adım. Peki neden? Çünkü Candy Crush bir şekerleme markası olmadan önce adını duyurup,markasını tanıtıp 'oyun' olarak  müthiş bir pazar araştırması konumunda oldu. 'Tutundurma' dediğimiz sürece, yeni bir isim,bilinen bir isimden daha uzaktır. Dolayısı ile Candy Crush bir oyun olarak hayatımıza girmişken, onu bir şekerleme olarak kabul etmemiz zor olamayacak.

Böyle sevilmiş, kabul görmüş, hedef kitleyi baştan yakalamış bir oyunken, aynı isimle piyasaya sürülen gerçek bir şekerleme olarak Candy Crush, pazarı hazır konumda olan bir 'ürün' artık.
Candy Crush, artık anlaşmaları sağlanmış bir şekerleme markası olarak karşımızda olacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder